Renklerin Anlamları

renklerin anlamı

Her renk, içerdiği ve yaydığı enerji nedeniyle, kendine özgü bazı tedavi edici ve dengeleyici unsurlar taşımaktadır. Bu özellikleriyle renkler, uyarıcı oldukları kadar çökkünlük yaratıcı, yapıcı oldukları kadar yıkıcı, itici ya da çekici olabilmektedirler. Renklerden, tedavi amaçlı yararlanmak için öncelikle tüm renklerin kendilerine özgü özelliklerini, taşıdıkları enerjileri çok iyi anlamak, ardından renklerin yansıtma ve emme tekniklerini öğrenmek gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta, bir insanda bulunan enerji dağılımı ve akis planının, bir diğerinden farklı olduğudur. Her kisi kendine has özelliklere sahip olduğuna göre, ihtiyaç duyacağı renk enerjisi ya da kombinasyonları da birbirinden farklıdır. Çok genel olarak bazı renklerin taşıdıkları anlamlar şöyledir:

KIRMIZI: Dolaşım ve üreme sistemlerine bağli alt (temel) çakrayı temsil eden kırmızı, canlandırıcı bir renktir. Sahip olduğu yoğun enerji sebebiyle, kişilerin fiziksel ögelerini uyandırıp daha etkin bir biçimde faaliyete sokar. Bu renk, üşütmeler de, dolaşım bozukluklarında ve tükürük bezi rahatsızlıklarında tedavi amacıyla kullanılabilir. Ancak intikam, kin, mantıksız bir cesaret, ask ve seks duygularını harekete geçirebileceği için dikkatli kullanılması gerekmektedir. Aşırı dozda uygulanan kırmızı renk, duygusal düzensizliklere ve depresyona yol açabilir. Yüksek tansiyon, bu rengin yoğun olarak var olduğunun göstergesidir.

TURUNCU: İkinci, yani dalak çakrasini etkisi altina alan turuncu, nesenin ve bilgeligin rengidir. Sosyallesme duygulari, turuncu yardimiyla harekete geçer. Rengin vücut içinde en etkin oldugu yer adale sistemidir. Asiri turuncu kullanimi, sinir sistemini olumsuz etkiler, bu yüzden bu rengi yesil ve mavinin tonlariyla birlikte kullanmak gerekir. Turuncu renk enerjisi tedavi amaciyla, dalak, pankreas, mide, bagirsak ve böbrek rahatsizliklarinda kullanilmaktadir. Duygusal dengesizlik durumlarinda da turuncu kullanilabilir.

SARI: Göbek bölgesi ile gögüs kafesi arasinda yer alan günes sinir-agi çakrasi, sarinin etkin oldugu bölgedir. Bu rengin enerjisi, kisinin zihinsel faaliyetlerini her yönüyle harekete geçirir. Depresyon durumunu ortadan kaldirabilecegi gibi, kisiye yasama sevinci ve gücü asilayabilir, iyimserlik ve kendine güven duygulari artar. Sindirim, mide, bagirsak ve mesane rahatsizliklarinda sari renk enerjisinden yararlanilabilir.

YESIL: Yesilin en etkin oldugu bölge kalp çakrasidir. Bu nedenle kalp rahatsizliklarinda, yüksek tansiyonda ve bitkinlik hallerinde tedavi amaçli kullanilir. Yesil renk sakinlestirici bir özellik tasidigi için enerjimizi dengeler ve sefkat duygularimizi artirir. Sinir sistemini dengeleyici ve ates düsürücü etkiler gösterir.

MAVI: Bogaz (tiroid) çakrasini temsil eden mavi, solunum sisteminin düzene sokmak, yüksek tansiyonu düsürmek ve çesitli bogaz sorunlarini gidermek, astim, suçiçegi, sarilik, romatizma ve çesitli çocuk hastaliklarini engellemek için kullanilabilir. Ayrica sezgilerin güçlendirilmesi ve üzüntü duygusunun giderilmesi için mavi uygun bir renktir. Mavi enerjisini daha fazla aktive etmek için bu rengi sicak renklerle, kirmizi ve turuncu tonlariyla kullanmak gerekmektedir.

LACIVERT(Çivit mavi): Bu rengin etki alani kas çakrasidir. Mavi gibi lacivert de ruhsal ve fiziksel rahatsizliklarin giderilmesinde oldukça etkindir. Lenf ve salgi bezleriyle birlikte vücuttaki bagisiklik sisteminin güçlenmesini saglar. Bu renk enerjisi iyi bir kan temizleyicidir, dolayisiyla vücudun toksinlerden arinmasini kolaylastirir. Beynin her iki yarimküresi arasindaki uyum, lacivertin olusturdugu olumlu etkilerdendir. Bu renk, göz, kulak, burun, agiz sinüsler gibi yüz ile ilgili tüm rahatsizliklarin tedavisinde kullanilmaktadir.

MOR:Beyin epifizini, yani taç çakrayi temsil eden mor, diger renklerden farkli olarak vücudun iskelet yapisini etkiler. Ruhsal ve fiziksel açidan vücudu toksinlerden arindirici, antiseptik bir özellik tasir. Eklem iltihabi hastaliklari da maviye yakin mor renkli bir isikla iyilestirilebilir. Bazi sindirim sistemi sorunlarinin giderilmesi ve çesitli minerallerin vücut tarafindan kullanimi, bu renk ile ayarlanabilmektedir. Ayrica mor renk, kiside rüya aktivitelerini gelistirmektedir.

Boncuklarla renk terapisine göre, boncugun rengi harekete geçer ve yaydigi renk çevreye yayilir. Bu sirada da yakin çevrede bulunan kisiler bu rengin etkisi altina girer. Yesil renk boncuk, büyümenin ve hareketin sembolüdür.Ayni islemi renkli mumlarla da yapabilirsiniz.

Çakralar için renk terapisi

Kisinin renk duyarliligini artirmayla baslayan renk terapisi, hem bazi rahatsizliklari gidermek hem de çakralari dengeye kavusturmak, enerjik bir yapiya sahip olmak için bazi tekniklerden yararlanmaktadir. Dogru ve ritmik renk solumasi, renkli sularla terapi, dokunarak renk enerjisini aktarma, isik projeksiyonu, boncuk, kumas, kristal, tas,renkli su ve mumlarla renk tedavisi, bunlardan bazilaridir.

Renkli boncuklari kullanarak çakralariniza enerji kazandirmak için sunlari yapmalisiniz:

-10-15 dakikalik bir süre için hiçbir sekilde rahatsiz edilmeyeceginiz bir ortam seçin.

-Yaniniza kirmizi, turuncu, sari, yesil, mavi, lacivert ve mor olmak üzere yedi ayri renkte boncuk taneleri alarak sirtüstü yere veya yataga uzanin.

-Gözlerinizi kapatip kendinizi rahat birakin. Asama asama geriye giderek o gün yasadiginiz olaylari animsamaya çalisin.

-Gün içinde sizi en çok etkileyen olaylarin üzerinde durun. Yasadiginiz ya da maruz kaldiginiz duygu ve durumlari animsayin. Hangi çakralarin bu olaylardan daha fazla etkilenmis olabilecegini düsünün.

-Çakralarin renkli boncuklardaki enerjileri emdigini ve saglikli bir dengeye kavustuklarini düsünün. Her çakra üzerinde 3-5 dakika zihinsel olarak yogunlasip derin derin nefes alip verin. Bunu kendinizi rahatlamis hissedene kadar sürdürün.

-Son olarak boncuklari (kumas parçalari da olabilir) tüm çakralarin üzerine tek tek yerlestirin. Sahip oldugunuz enerji merkezlerinin enerjiyle doldugunu ve bedeninizin fizyolojik olarak sagliga kavustugunu düsünün. Bunu enerjiyle iyice doldugunuzu hissedene kadar sürdürün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir